[Ziyaretçiler üye olmadan linkleri görüntüleyemezler.Hemen ÜYE OL!]
İstanbul'da zabıta ekiplerinden okul önlerinde denetim havadan görüntülendi
İstanbul'da zabıta ekiplerinden okul önlerinde denetim havadan görüntülendi İSTANBUL - Okulların açılmasıyla İstanbul'da servis araçlarına, okul kantinlerine yönelik denetimler artırıldı. iSTANBUL - Okulların açılmasıyla İstanbul'da servis araçlarına, okul kantinlerine yönelik denetimler artırıldı. Pendik'te zabıta ekipleri ilçe bünyesinde bulunan okullarda denetimlerini drone ile yaptı. Drone ile trafikte olabilecek olumsuzları belirleyen zabıta ekipleri ayrıca seyyar satıcıları da bu şekilde tespit ediyor.

Pendik Belediyesi Zabıta Müdürü Kenan Güler, "İlçemizde bulunan okullarda, okul çevrelerinde daha güvenli ortamda okula gidiş-gelişlerini sağlamak için bir takım tedbirler alıyoruz. Aynı zamanda sağlıklı beslenmeyle de alakalı tedbirler alıyoruz. Okul çevrelerinde, kafelerde, parklarda çocuklarımızın zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırmak adına denetimler yapıyoruz. Okul çevrelerini, trafik düzenlemelerini ilçenin diğer kolluk kuvvetleri ile birlikte koordinasyonu sağlamak yerinde daha iyi görebilmek adına ekiplerimiz drone ile de tespitlerini yaparak gerekli önlemleri almaktadırlar.

Validen velilere imam hatip dayatması" iddiası
Kocaeli Valiliği, velilerin çocuklarını imam hatip okuluna kayıt ettirmeleri konusunda baskı yapıldığı iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.
Kocaeli Valiliği, velilerin çocuklarını imam hatip okuluna kayıt ettirmeleri konusunda baskı yapıldığı iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.

Kocaeli Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "Ya İmam Hatibe ya Evinize" ve "Validen Velilere İmam Hatip Dayatması" başlıklarıyla ulusal basında yer alan haberlerle kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini engellemek amacıyla açıklama yapma ihtiyacı duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için "Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme İşlemleri"nin, öğrencilerin ikamet adreslerine yakın okullardan oluşan kayıt alanı içerisinde, Ortaokul Başarı Puanı üstünlüğüne göre merkezi sistemle yapıldığı kaydedildi.

Öğrencilere, 1. tercih döneminde 5 okul, 1. ve 2. nakil döneminde ise üçer okul tercih hakkı verildiği aktarılan açıklamada, söz konusu haberlerde adı geçen öğrencinin tercih dönemlerinde hiçbir okulu tercih etmediğinin anlaşıldığı vurgulandı.

Açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

"Tercih edip de hiçbir okula yerleşemeyen veya hiç tercihte bulunmayan öğrencilerle ilgili illerde Ortaöğretim Kurumları Yönetmenliğine göre il milli eğitim müdürünün teklifi valinin onayıyla öğrenci nakil ve yerleştirme komisyonları kurulmamaktadır. Ayrıca, Darıca ilçemizde yerleşemeyen öğrencilerle ilgili ilimiz Valisi Sayın Hüseyin Aksoy'un herhangi bir talimatı olmamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 23. maddesi 2. bendi hükümleri çerçevesinde kurulan İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca, hiçbir okula yerleşemeyen öğrencilerin yerleştirme işlemleri yapılmaktadır. İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları öğrenci velilerinin dilekçeyle yapılan başvurularını değerlendirerek, yerleştirme işlemlerini yapmıştır. Darıca ilçemizde İlçe Nakil Komisyonuna 55 öğrencimiz başvurmuş ve yerleştirilmiş kayıtları yapılmıştır. Açıkta kaldığı iddia edilen 59 öğrenci bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak 4 öğrencimiz müracaatta bulunmamıştır."

Ayrıca velilerin, kayıt için zorlandıklarını iddia ettikleri okullardan Şehit Murat Tevlim Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin, 374 kontenjanının olduğu, 1. tercih ve 2. nakil yerleştirmelerinde kontenjanın tamamının dolduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu nedenle Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca öğrencilerin söz konusu Anadolu İmam Hatip Lisesine kontenjan olmadığından yönlendirilmeleri mümkün değildir. Tercih ve nakil dönemlerinde okul müdürlerince veliler aranıp çocuklarının tercihlerini yapmaları gerektiği anlatılmış ancak veliler istedikleri okul tercihlerini yapmamışlardır. Öğrencilerin yerleşebileceği mesleki ve teknik Anadolu liselerimizde boş kontenjanlar olmasına rağmen Anadolu liselerine ek sınıf talep ettikleri basından anlaşılmıştır."

Ev ve arazilerine suyun içinde geçerek ulaşıyorlar
Aydın'ın Karacasu ilçesine bağlı Yaylalı Mahallesinde, evlerine suyun içinden geçerek ulaşan mahalle halkı, sorunlarının yaklaşan kış ayları öncesi çözülmesini bekliyor.
ilçesine bağlı Yaylalı Mahallesinde, evlerine suyun içinden geçerek ulaşan mahalle halkı, sorunlarının yaklaşan kış ayları öncesi çözülmesini bekliyor.

Aydın Karacasu Yaylalı Mahallesi Santral mevkiinde yaklaşık 2 yıldır köprü olmadığı için suyun içinden geçerek ev ve arazilerine ulaşan mahalle sakinleri, sor durumda olduklarını ve kışın gelmesiyle birlikte yaşadıkları sıkıntının daha da büyüyeceğini savunuyor.

Ayakkabı ve çoraplarını çıkarıp, paçalarını toplayarak suyunun içine girip ev ve arazisine ulaşan vatandaşlardan Suat Meral, "Arazilerimize paçalarımızı sıyırıp ulaşıyoruz. Suyun içinden geçiyoruz. 2 yıldan beri bu böyle. Bir an önce yapılırsa rahat ederiz. 20'ye yakın bahçe sahibi var. İşimiz çok zor. Bazı vatandaşlar eşyalarını iplerle taşıyor" dedi. Yine aynı zorlukları yaşayan Muhammet Yavaş, "Buradan geçerken çok zorlanıyoruz. Özellikle kışın büyük sorun oluyor. Çocuklarımızı sırtımıza alıp geçiyoruz. Yerine göre ayağımız kayıyor, düşüyoruz. Kadınlar, çocuklar zorlanıyor. Kışın su seviyesi de artıyor" şeklinde konuştu. - AYDIN

Tüm forumdan rastgele konular:

• » [Ziyaretçiler üye olmadan linkleri görüntüleyemezler.Hemen ÜYE OL!]

Aynı kategoriden rastgele konular: